Tarihte bugün Atatürk

 

07 NİSAN

 

7 Nisan 1916 – Atatürk'ün, Kurmay Başkanı İzzettin (Çalışlar) Bey'le beraber, ordugâh yeri seçmek için otomobille dolaşarak inceleme yapması.

 

7 Nisan 1917 – Atatürk'ün, sabah Varedek köyündeki 1. Tümen Karargâhımdan hareketi, yolda bazı alay ve taburları denetleyerek öğleden sonra Arakel'de 71. Alay Karargâhı'na gelişi, geceyi burada geçirişi.

 

7 Nisan 1919 – Atatürk Koltik tepesini Ruslardan geri almıştır. (Atatürk'ün Gizli Kurtuluş Planları, Sinan Meydan, 7. Baskı, s.22)

 

7 Nisan 1919 – Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanma günü olan 7 Nisan'da her yerde ve özellikle Samsun'da gösteriler yapılması. (Nutuk)

 

7 Nisan 1920 – Atatürk'ün, 14. Kolordu Komutan Vekili Albay Bekir Sami Bey'e telgrafı: "…Yusuf İzzet Paşa'nın hemen Ankara'ya gelmesini kendisine yazmıştık. Son durum nedeniyle bir an önce Ankara'ya gelmesi zorunlu hale gelmiştir. Hastalığı nedeniyle Kolordu Komutanlığı Vekâleti'ni zaten size bırakmıştı. Bu nedenle resmen ve Heyet-i Temsiliye katında Kolordu Komutanı sizsiniz. Ankara'ya hareket etme hususunda direniş gösterirse zorla gönderiniz ve bunun için de önceden tedbirlerinizi alınız." [Kocatürk]

 

7 Nisan 1922 – İngiltere Savaş Bakanlığı Ankara hükümetinin iletmiş olduğu önerilerin kabul edilmemesini istedi. Lord Curzon oyalama taktiği güderek, zaman kazanmak istiyor.

 

7 Nisan 1930 – Cumhuriyet gazetesi, CHP'ye İstanbul'da ilk kaydolan kadının Resmiye Hakkı Şinasi Hanım olduğunu yazıyordu.

 

7 Nisan 1932 – Atatürk'ün, akşam Ankara Halkevi'nde düzenlenen Çocuk Esirgeme Kurumu balosunu şereflendirmesi.

 

7 Nisan 1933 – Atatürk'ün, gece Çankaya'da film izlemesi.

 

7 Nisan 1934 – Atatürk'ün, akşam trenle Ankara'dan İzmir yönünde hareketi.

 

7 Nisan 1936 – Atatürk'ün, Çankaya'da Başbakan İsmet İnönü, Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak ve Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras'ı kabulü.

 

7 Nisan 1937 – Türkiye – Mısır dostluk, ikamet ve tabiiyet antlaşması yapıldı.

 

7 Nisan 1937 – Türkiye ve Mısır arasında "Bozulmaz Barış ve Samimi ve Daimi Dostluk Anlaşması" imzalandı.

 

7 Nisan 1938 – İstanbul'da Balkan Matbuat Birliği ile Balkan Paktı Ekonomik Konseyi toplandı.