Tarihte bugün Atatürk

 

17 AĞUSTOS

 

17 Ağustos 1915 – Mustafa Kemal'in Kireçtepe'de zafer kazanması. Anafartalar Grubu Komutanı Mustafa Kemal 9-10 Ağustos'ta Anafartalar Zaferini kazandı. Bu zaferi 17 Ağustos'ta Kireçtepe, 21 Ağustos'ta II. Anafartalar zaferleri takip etti.

 

17 Ağustos 1915 – İngiliz Generali Hamilton'un, Londra'ya gönderdiği rapor: "Üzülerek söylemeliyim ki Türkler bizim bazı yeni birliklerimiz üzerinde manevî üstünlük sağlamışlardır. Dolayısıyla eğer Çanakkale seferi çabuk ve başarılı bir sonucu ulaştırılacaksa bana büyük çapta yardımcı kuvvetler gönderilmelidir. …İyi komuta edilen ve cesaretle savaşan Türk ordusunun karşısındayız!" [Kocatürk]

 

17 Ağustos 1919 – Kara Vasıf Bey -Ali Fuat (Cebesoy) aracılığıyla- Atatürk'e ilettiği manda mektubunda, özetle İstanbul'daki aydınların Amerika sayesinde diğer işgalcilerin ülkeden çıkarılacağını düşündüklerini, Atatürk'ün Sivas Kongresi'nde, Amerikan mandasının kabulü konusunda emir vermesini, aksi halde İstanbul'daki aydınların "Amerikan mandası" için çalışmalara devam edeceklerini belirtmişti. Atatürk bu manda mektubuna da 19 Ağustos 1919'da 4 maddelik bir cevap vermişti. Atatürk cevap telgrafını şöyle bitirmişti: "Yakında kongre kararlarını öğreneceksiniz. Gözlerinizden öperim!"

 

17 Ağustos 1920 – Moskova'da Türk ve Sovyet heyetleri arasında görüşmelerin başlaması. Bekir Sami başkanlığındaki Türk Heyeti ile Sovyet Heyeti arasında Moskova'da görüşmeler başladı.

 

16/17 Ağustos 1921 – Mustafa Kemal'in 21 sayfalık mektubundan; " tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtan bir hal alabilir. SİZ BUNA RAZI MISINIZ?" (Bu söz Türk Tarih Kurumunun girişindeki mermer levhada da yazılıdır ama büyük harfle bahsedilen son bölümü konulmamıştır.) (Panzehir, Sinan Meydan)

 

17 Ağustos 1921 – Meclisin muhafaza taburu da yardım için cepheye gönderildi.

 

17 Ağustos 1921 – Atatürk'ün, Ankara'dan tekrar cepheye hareketi. Mustafa Kemal kırık kaburga kemiklerine rağmen istirahat etmek yerine yeniden cepheye gitti. (Sakarya savaşını bu halde idare etti.)

 

17 Ağustos 1921 – Llyod George, Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada Anadolu'ya asker göndermenin mümkün olmadığını, yapılacak tek şeyin Türk ve Yunan taraflarının sonuna kadar çarpışmasını beklemek olduğunu söyledi.

 

17 Ağustos 1922 – Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın Ankara'dan gizli olarak otomobille Konya'ya hareketi. Atatürk, öğleden sonra Konya'ya gelmiş, geceyi -Demiryolları Genel Müdürü olarak- Konya'da görev yapan Behiç (Erkin) Bey'in evinde geçirmiştir. Amaç kendisinin Ankara'da olduğu ve görüşmek isteyenlere hasta olduğu izlenimini yaratmaktı.

 

17 Ağustos 1922 – Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Ankara'dan cepheye hareket etti.

 

17 Ağustos 1922 – Türk birlikleri Bandırma'ya girdi.

 

17 Ağustos 1922 – Mustafa kemal, Konya'da demiryolları genel müdürü Behiç (Erkin) Bey'in evine geldi. Hastalandı. Bu evde iki gün yattı.

 

17 Ağustos 1926 – Atatürk'ün, Çankaya'da Mardin Heyeti'ni kabulü.

 

17 Ağustos 1928 – Atatürk'ün, Moda'daki deniz yarışlarını izlemesi, akşam Kalamış Belvü Palas'ta verilen bir baloyu şereflendirmesi.

 

17 Ağustos 1933 – Atatürk'ün, Yalova'dan İstanbul'a dönüşü ve Dolmabahçe Sarayı'nda Türk Dili Tetkik Cemiyeti Merkez Heyeti'nin toplantısına başkanlık edişi.

 

17 Ağustos 1936 – Atatürk'ün, Dolmabahçe Sarayı'nda Başbakan ismet İnönü ve Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras'ı kabulü.

 

17 Ağustos 1937 – Atatürk'ün, Çerkezköy yakınlarında askerî manevraları izlemesi, Lüleburgaz ve Çorlu'da askerî kuruluşları ziyareti , akşam saat 21.10'da Çorlu'dan trenle Florya'ya hareketi.